מרכז הזמנות ארצי
1-700-500-565
עץ ועצה
סוגי פרוייקטים בעץ ועצה
לקבלת הצעת מחיר ומידע
*שם
*טלפון
*e-mail
מאשר קבלת עידכונים מקצועיים במייל

 

מודולריות: הדור הבא של גגות העץ

מודולריות: הדור הבא של גגות העץ

האם גם גגות עץ יכולים להיבנות בבנייה מודולרית? מסתבר שכן! בפרויקט שהיינו שותפים לו, נחשפנו לבנייה מיוחדת במינה של גג עץ מודולרי לחלוטין, המשלב בתוכו את כל מערכות הבית - החשמל, האוורור, המרזוב, החלונות ועוד. שלושה ימי הרכבה בשטח השאירו גם אותנו המומים מהתוצאה

 

גגות העץ בבתים פרטיים, המשווים לבית סגנון מעט כפרי ובהחלט חמים יותר, עוברים מהפכה. אנשי מקצוע צעירים שהביאו עמם ידע חדש מחו"ל, בצירוף תוכנות מחשב המאפשרות תכנון מדוקדק וטכנולוגיות מתקדמות לייצור והרכבה מדויקים, הופכים את גגות העץ של ימינו למוצר חדשני וגמיש, הניתן להתאמה כמעט לכל צורך.

גגות העץ מותאמים למזג האוויר הים תיכוני, מאפשרים יצירת חלל גבוה, פתוח ומאוורר – ובזכות היכולת החדשה למודולריזציה, הם גם אלגנטיים, חכמים וניתנים להתאמה כמעט לכל תכנון וצורך.

בפרויקט מאתגר וייחודי שנבנה על ידי חברת אצטרובל, ניתן לראות דוגמה לגג מודולרי חדשני, שממש הולבש על שלד הבטון של בית. בתכנון המקורי היתה דווקא תקרת בטון ישרה, אך הלקוח שינה את דעתו – וביקש לפתע גג עץ. במשרד האדריכלים P2 של האדריכל יעקב פרץ, נענו לאתגר ותכננו גג חדש. בחזון האדריכלי, הגג יהיה מנותק מהבית, כך שייראה כאילו פשוט הונח עליו.  

 

התכנון מראש מאפשר להתמודד עם אתגרים ביעילות

כדי להשיג את המראה המבוקש, תוכננו קורות הנפגשות בשיא הגובה, ללא קורת רכס מרכזית מקשרת. קורות העץ יורדות למעשה מרום הגג ועד לקצה הבית ואז ממשיכות לכיוון הבריכה, ויוצרות פרגולה. מעל הבריכה, הקורות הופכות לעמוד עץ, שיורד עד לתעלת הגלישה שלה.

בין גמלוני העץ, במקום שבו הקורה פוגשת את קיר הבטון, תוכננו חלונות מפרופיל בלגי, במקום יציקות בטון, כמקובל. החלפת יציקות הבטון בין קורות העץ בחלונות מפרופיל בלגי העמידה אתגר גדול, שכן יציקות אלה מעניקות את החוזק לשלד, וכאשר מתכננים גג של בית – חוזק הקיר מובא בחשבון, כחלק מחוזק הגג.

היעדר הבטון יצר צורך לחשב מחדש את העומסים שבהם יעמוד הגג, בטרם אפשר יהיה להתקדם לביצוע. כך, יצאו אנשי אצטרובל לשטח כדי לקחת מידות מדויקות, במטרה לבנות מודל אמיתי ולהתאים אותו לתכנון ההנדסי.

אתגר נוסף העמיד שלד הבטון, שהיה עקמומי ולא מספיק מדויק, כך שלא היה מקביל באופן מושלם לשפת הבריכה. כדי לפתור את הבעיה, נעשה שימוש בחרבות פלדה בעובי 10 מ"מ, המחוברות לקיר הבטון באמצעות מוטות הברגה עבים. אלה מאפשרים לכוון את החרב למעלה, למטה, קדימה ואחורה - וכך ליצור קו אחיד ישר, המנותק מקיר הבטון העקום שעליו הוא יושב. חרבות הפלדה שהותקנו בשטח גם סימנו עבור שאר בעלי המקצוע שעסקו בבניית הבית - הרצף, הזגג , המסגר, החשמלאי וכו' - את מידות המבנה ואת הגבהים הסופיים. 

כמו לבנות בלגו

בדרך כלל, הקבלנים בונים את גג הבית בשטח, בתהליך הנמשך כחודשיים ורצוף בהרבה שינויים והתאמות. במקרה זה, כל הגג תוכנן ונבנה בין כתלי המפעל בקיבוץ עין כרמל, בתנאים המאפשרים דיוק, וניקיון. יתרון נוסף לבניית הגג במפעל הוא שהעץ נשמר עד ההתקנה ולכן חשוף פחות ואינו נפגע מעבודות הבטון והטייח באתר.

התהליך אמנם נמשך כחודש וחצי במפעל, אך הבנייה בשטח ארכה שלושה ימים בלבד, וכל שנותר היה לחבר את החלקים לכדי שלמות, ממש כמו חיבור חלקי לגו, לפי תוכנית ידועה וברורה מראש.

 

שלד הגג נבנה מקורות עץ רב-שכבתי שהודבקו בפינלנד, באספקת עץ ועצה, שהקפידה על קורות מעץ פיני, הנחשב הטוב מסוגו בעולם. קורות אלו הן יציבות ביותר, כך שאפשר היה לחצוב מגרעות מסובכות ביותר בעץ, ללא חשש מעיוותים או שברים בהמשך. החיבור בין קורות העץ לשאר חלקי הבית בוצע על ידי חרבות מתכת שניתקו את העץ מהבטון ועזרו לשמור על קווים ישרים ועל חיבורים חכמים ועמידים לאורך שנים רבות.

לאחר ייצור השלד הראשי, התחיל ייצור הגג עצמו, המורכב מקסטות מודולריות. קסטות אלו בנויות משלד עץ אורן פיני איכותי, שנעטף בפלטות עץ בשני הצדדים. בשכבה העליונה, מעל העץ, מותקנת יריעת איטום והגבהות, כהכנה לחיפוי רעפי ציפחה ייחודיים המיובאים מספרד על ידי עץ ועצה. אחד מיתרונות הגג המודולרי, הוא האפשרות להשתמש בכל סוג חיפוי - נחושת, פאנל מבודד, פח אבץ וכמובן רעפים, כמו כאן.

בסך הכל, כולל הגג 38 קורות עץ באורכים שונים, ו-28 קסטות מודולריות - כשכל קסטה היא בגודל 12 מ"ר, ומכילה את כל מערכות הגג - למעט רעפים.

הודות לייצור המודולרי, גג של 336 מ"ר הותקן בשלושה ימי עבודה בשטח בלבד.

 

קבלן מבצע: חברת אצטרובל - קיבוץ עין כרמל

 

אודות החברה|הסטוריה|צור קשר|תקנים|מדיניות החזר סחורה|מפת אתר
אולם תצוגה לאדריכלות עיצוב ובניה בעץ - Design Center טל. 03-6276555 | סניף חדרה טל. 04-6276555 | סניף בילו טל. 08-9376555