פרגולה תלויה

פרגולה תלויה

אחת הפרגולות המרשימות ביותר אותן יכולים בעלי בתים להתקין היא פרגולה תלויה, המחוברת אל הבית על ידי כבל או מוט ברזל. גגון תלוי שכזה מתהדר במראה מרשים, ובניגוד למרבית הפרגולות הנתמכות על ידי עמודים, איננו תופס מקום ושטח מתוך החצר, ואיננו מחייב פגיעה בריצוף שמתחתיה. יש לשים לב כי חסרונם של העמודים מחייב תכנון קפדני ומדויק של הפרגולה, כדי למנוע קריסה שלה, ובנייתה מחייבת אישור מטעם מהנדס מורשה. חסרונה העיקרי של ההצללה התלויה הנו מחירה הגבוה, בשל התכנון המקדים הרב שהיא דורשת.

חלופה אפשרית, שגם היא יקרה יחסית (אך מצריכה פחות תכנון מוקדם) היא בניית גגון מעץ רב שכבתי – העצים לפרגולה מודבקים זה לזה בשכבות דקות, המעניקות רמה גבוהה של אמינות וחוזק. פתרונות זולים יותר הם התקנת פרגולה מעץ גושני (פופולארית מאוד בישראל) או מעץ פיני רגיל – שתי האפשרויות זולות למדי, אך הן פחות חזקות משתי האפשרויות האחרות, ומצריכות תחזוקה של הפרגולה כדי לשמור על אמינותה.

למה כדאי להעדיף פרגולה מעץ ואיך לבחור את ההצללה האופטימלית?

על-מנת שהתרומה של פרגולה תלויה לחיינו תהיה מקסימלית, מומלץ בחום להעדיף את פרגולות העץ על-פני אופציית האלומיניום. סיבה אחת לכך היא יופיו של חומר הגלם הטבעי, והחיבור המושלם שהוא יוצר בין הבית לבין הסביבה והטבע, וסיבה טובה נוספת היא השליטה המלאה שיש לנו על מידת ההצללה כשאנחנו מתקינים פרגולת עץ מלא או פרגולה על בסיס עץ רב שכבתי.

מבחינת עצים לפרגולה -  קיים מנעד בחירה רחב לגבי סוג העץ, לגבי אופי הפרגולה – כלומר קורות עץ רחבות או צרות, צפיפות גבוהה או מרווחים משמעותיים יותר בין קורה לקורה וכו' – וכן מבחינת איכות העץ, מאפשר לנו להגיע לרמת ההצללה האופטימלית מבחינתנו, ולשילוב הנכון ביותר בין האסתטי לפרקטי – ובעצם לחיים עם איכות אמיתית.

איזו פרגולה כדאי לקנות?

אנו ממליצים להתייעץ עם אנשי מקצוע בנושא – התקנת פרגולה היא החלטה שתשפיע במידה רבה על מראה ואופי הבית שלך. רצוי להביע את דעתך בנוגע להצעות שונות העולות בשיחה עם המומחה או המוכר, אך כדאי מאוד גם לשים לב לדבריהם, במיוחד לאחר שהם ראו את הבית שלך וגיבשו דעה אודות הפתרונות הרצויים עבורו.