שימור בעץ

שימור בעץ:
כך שוחזר בניין בן 100 שנה ברחוב אלנבי בתל אביב

 

רחוב אלנבי הוא אולי הרחוב הסואן, הרועש והמוזנח ביותר בתל אביב, אבל גם בו מתחילות עבודות שחזור של מבנים הסטוריים, שיחזירו אותו לימים יפים יותר. פרויקט השחזור ברחוב אלנבי 54 על ידי ליעד פיתוח, הוא אחד המרשימים שנתקלנו בהם

רחוב אלנבי בתל אביב הוא כיום מקום סואן ועמוס, ואחד מנתיבי התחבורה הראשיים של העיר. גם לפני כ-100 שנה היה זה אחד הרחובות החשובים בעיר, ובו נבנו רבים מבתיה המיוחדים ביותר בשלל סגנונות, ובהם הבאוהאוס, שיובא מגרמניה, וכן הסגנון האקלקטי, המשלב אלמנטים מסגנונות שונים ליצירת מראה ייחודי וחד-פעמי. בשנים האחרונות, רבים מהבתים המיוחדים הללו זוכים לשחזור בידיים אוהבות, שמחזיר לחיים את האדריכלות הנהדרת מאותה תקופה.

דוגמה בולטת לשחזור שכזה ניתן לראות בבית אידלזק, הממוקם באלנבי 54. הבית, שהוקם בראשית שנות ה-20 של המאה הקודמת, תוכנן על ידי האדריכל אלכסנדר לוי, ומציג חזיתות ייחודיות – מרפסות סגורות ובהן פתחים יפהפיים בצורת "מנעול" – כלומר, חלונות מרובעים עם פתח מקושת מעליהם. לבית היסטוריה ארוכה של שימושים שונים, כשבין היתר, פעל בו בית ספר לבנות, ולאחר מכן בית מלון, כשבקומה התחתונה פעל אחד הסניפים של בית הקפה עטרה.

סגנון שכבר לא רואים היום

לאחר עשורים של הזנחה, החל המבנה להתפורר, וננטש מדייריו. בימים אלה, עובר הבניין הליך של שיפוץ תוך כדי שימור, הכולל גם את הבניין השכן, אלנבי 52 – לפי תוכניות של משרד האדריכלות קימל אשכולות. החזיתות של שני המבנים ישומרו, ומאחוריהם ייבנה בניין חדש בן 6 קומות, המיועד למגורים.
מאחר שהבניין הוכרז כבניין לשימור, יש צורך בשחזור מדויק ומדוקדק של המבנה המקורי, כולל הקומה השלישית של המבנה, העשויה כולה מעץ. על עבודת השחזור הזו הופקד הקבלן ליעד פיתוח, מורשה מטעם חברת עץ ועצה.

נעים ושחר מספרים: "נדרשנו לבצע עבודות מורכבות, לפי בקשות ספציפיות מאוד. הקומה השלישית שאנו משחזרים בנויה למעשה כיחידה נפרדת משאר הבניין, כאשר גם הקירות וגם הגג שלה מהווים יחידה אחת – מה שמהווה אתגר גדול בשחזור.

"בכל הקירות בקומה קבועים חלונות 'קוקייה' – כלומר, חלונות שיוצאים מהמבנה, בצורת מנעול. גם הדלתות למרפסת בנויות באופן דומה. זה סגנון ייחודי מאוד, שבעלי מקצוע כיום נתקלים בו לעתים רחוקות ביותר, אם בכלל. שלד הקומה בנוי עץ בחיתוך גדול עם חיבורים (של שפר הנדסה), המורכבים מתושבות ופלטות מתכת וברגים, לפי הוראות המהנדס. הפלטות שתולות בתוך העץ, כאשר מבחוץ רואים רק את הברגים. גם כאן, מדובר בשחזור מדויק לפי דרישה של האדריכלים".

מוצאים פתרונות תוך כדי תנועה

לדברי נעים ושחר, "העובדה שהקומה כולה היא יחידה אחת, יחד עם חיבורי המתכת הייחודיים (זנב סנונית), הופכים את העבודה למורכבת ביותר, ולמעשה לא ידענו לפני תחילת העבודה מהם האתגרים הייחודיים שבהם ניתקל. אנחנו מתאימים את עצמנו למציאות בשטח, ומוצאים פתרונות לבעיות שצצות תוך כדי עבודה, מדי יום ביומו. זו עבודה קשה שכוללת הרבה יצירתיות וירידה לפרטים הקטנים – אבל אנו מחויבים לכך, כדי להגיע לדיוק הדרוש בבניין לשימור".

עץ ביבוא אישי

המסגרות והשלד שבהם נעשה שימוש בפרויקט עשויים מעץ דו-שכבתי פיני באיכות גבוהה, שיובא לישראל במיוחד עבור המבנה על ידי עץ ועצה, ועבר טיפול לעיכוב בעירה לפי התקן של שירותי הכבאות וההצלה עבור בניינים לשימור.מעל המסגרות והשלד הורכבה שכבה של בידוד תרמי ואקוסטי וכן בידוד נגד מים, ומעליהם – שכבה נוספת של עץ. בדיוק כמו במבנה המקורי, הגג החדש בנוי מ-50% אבץ ו-50% רעפים שסופקו גם הם על ידי עץ ועצה.
0/5 (0 Reviews)

כדי שלא תמתינו על הקו, השקנו עבורכם שירות שיחה חוזרת מנציג. נא מלאו את הטופס, ונציג עץ ועצה יחזור אליכם במהרה

שם מלא:
טלפון:
איזור:
מוצר:

קבלן עצים וגגות רעפים?
מקומך איתנו

מלאו את הפרטים וקבלו הצעת מחיר משתלמת וגם הצטרפו למועדון הקבלנים

שם מלא:
טלפון:
קבלן:

להצעת מחיר משתלמת
מלאו את הטופס

שדות חובה מסומנים ב - *

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
איזור:
מוצר:
סוג לקוח:
התקנה:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp