חידוש ושימור פרגולות

בנינו פרגולה , עיצבנו , תכננו , בנינו והשקענו לא מעט זמן וכסף. בכדי שנוכל ליהנות ממוצר איכותי לאורך שנים ארוכות , יש להעניק תשומת לב לנושא התחזוקה והשימור של הפרגולה.

ראשית , יש לאמור , פרגולה מקורה כנגד גשם , תזכה לאורך חיים ניכר באופן משמעותי לעומת כזו שאינה מקורה. לטובת הקירוי ניתן להשתמש ברעפים , יריעות איטום או קירוי פלסטי לסוגיו. גם אם לא לקחנו זאת בחשבון מראש , ולא הכנו תשתית בשיפוע מתאים לקירוי , ישנם קרויים המתאימים לשיפועים נמוכים או שניתן להוסיף תשתית שיפועים מתאימה.

מעבר לביצוע הקירוי , יש לוודא כי נקודת המגע של הקירוי עם קיר המבנה אטומה כראוי.
לכל סוג קירוי ישנו פרט איטום ייעודי לטובת העניין מפח מגולוון , פלסטיק או חומרי איטום ייעודיים.
כאשר האיטום אינו מתבצע כראוי , נוצרת חדירת מים בין הפרגולה לקיר. במקרה כזה עלולות לקרות מספר תקלות. ראשית האזור הרטוב על הקיר עלול לפתח פטרת וירוקת.
בהמשך , הפרזול שמעגן את הקורות לקיר עלול להחליד עד לדרגה של כשל מכני, ובנוסף לכך יופיעו "נזילות" חלודה לאורך הקיר. בדקו שהאיטום בוצע באופן מקצועי עם פרטי וחומרי איטום איכותיים. בצעו בדיקה אחת לכמה שנים לוודא שמערכת האיטום שלמה והאיטום אינו רופף או סדוק. אם מדובר בחומר קירוי ישן (25 שנה לרעפי חרס , 7 שנים ליריעות איטום ו- 10 שנים לקירוי פלסטי) בדקו האם הקירוי עצמו תקין , שכן הוא מתקרב לגבול העמידות שלו עפ"י הנחיות היצרנים , וייתכן כי כבר נדרש להחליפו.
לפני כל חורף , בצעו בדיקת מרזבים, אם ישנם. מרזבים נוטים להיסתם , בד"כ מעלי שלכת ,אבל יכול זה גם להיות כדור הטניס שתהיתם לאן הוא נעלם…

נושא נוסף שרצוי להיות מודעים אליו , הנו מזיקי עץ. באזורים מסוימים בארץ יהיו אלו טרמיטים (יש כמה וכמה סוגים בארצנו) ובאזורים אחרים תהיה זו דבורת העץ או מזיקים אחרים. מה שלא יהיה , אם הבחנתם בחורים קטנים בקורות הפרגולה , או בשרידים , ולו קלים , של נסורת , ייתכן ויש מזיקי עץ בפרגולה שלכם. אם השתמשתם בעץ שעבר הספגה נגד מזיקים בדוד לחץ ("חיטוי") הסבירות לכך קטנה באופן משמעותי. כך גם אם השתמשתם בצבעים איכותיים המכילים חומרים כנגד מזיקים. בכל מקרה , אין מדובר , בדרך כלל , בבעיה בעץ ממנו עשויה הפרגולה שלכם , אלא במפגע סביבתי . ניתן לנסות ולטפל במפגע באופן עצמאי , ע"י חומרי הדברה למזיקי עץ. נקטו באמצעי הבטיחות וההגנה המוגדרים ע"י היצרן והזריקו את החומר לתוך החור ולסביבתו. בדקו במשך מספר ימים אם אותו טפיל עדיין פעיל. תוכלו לראות זאת אם נוצרת שוב נסורת, או שאתם מבחינים בחורים חדשים. אם אינכם בטוחים אם החורים חדשים או לא , סמנו אותם בטוש או צבע , כך תוכלו להבחין ביניהם.
במידה והמטרד נמשך , פנו למדביר עץ מקצועי , ישנו מגוון גדול של חומרים וציוד שנועדו לטיפול שורש בבעיה. בעת גילוי מזיקי עץ בשלב מוקדם של פעילותם אין צורך להילחץ , כיון שמשך הזמן עד להיווצרות נזק משמעותי הנו ארוך. מצד שני , אל תזניחו כמובן את הטיפול בבעיה.

נקודת כשל נפוצה , בייחוד בפרגולות שאינן מקורות הנו בנקודות ומגרעות החיבור בין קורת עץ אחת לאחרת, מדובר בחיבור בין העמודים לקורה הנושאת או בין הקורות העליונות לקורה הנושאת וכיו"ב. בנקודות חיבור אלו נוצרות "מלכודות מים". חומר אורגני שנשא באוויר, לשלשת יונים או כל מצע אורגני אחר בשילוב עם רטיבות , יוצר תנאים להתפתחות של ריקבון עץ ופטרת. מדובר באפקט מצטבר אשר לאורך זמן , עלול להוביל עד לכשל מכני של ממש. מאוד קשה להבחין ולטפל בריקבון מסוג זה לאחר שהחל כבר. הדרך להתמודד עם תופעה זו הוא מניעה. קירוי הפרגולה הוא פתרון טוב , ואם אין אפשרות או רצון לקרות את כל הפרגולה , ניתן לבצע הגנה נקודתית על חיבורי העץ באמצעות חומרי איטום ופחחות ייעודיים לכך.

נושא נרחב נוסף בכל הקשור לחידוש ושימור פרגולות , הנו כל הקשור לניקוי , צביעה ושימון. בניגוד למקובל לחשוב , עיקר הנזק לצבע נגרם מנזקי שמש בשילוב עם לחות ולאו דווקא גשם.
כאן בא לידי ביטוי המיקום של הפרגולה במבנה. סביר להניח שפרגולה במפנה דרומי תזדקק לחידושים תכופים יותר מאשר במפנה צפוני. נושא זה הנו חשוב ונרחב וזוכה להתייחסות נרחבת
בקטגוריה : חידוש ושימור עץ.

מוצרים

כדי שלא תמתינו על הקו, השקנו עבורכם שירות שיחה חוזרת מנציג. נא מלאו את הטופס, ונציג עץ ועצה יחזור אליכם במהרה

שם מלא:
טלפון:
איזור:
מוצר:

קבלן עצים וגגות רעפים?
מקומך איתנו

מלאו את הפרטים וקבלו הצעת מחיר משתלמת וגם הצטרפו למועדון הקבלנים

שם מלא:
טלפון:
קבלן:

להצעת מחיר משתלמת
מלאו את הטופס

שדות חובה מסומנים ב - *

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
איזור:
מוצר:
סוג לקוח:
התקנה:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp