מדוע כדאי לבנות גורדי שחקים מעץ?

מדוע כדאי לבנות גורדי שחקים מעץ?

בטון ופלדה הינם חומרי גלם שכיחים ובמיוחד כשמדובר בגורדי שחקים שנבנו במאה השנים האחרונות. עם זאת, האדריכל מייקל גרין, מוונקובר קנדה, מספר בהרצאת TED, שעץ הינו חומר בנייה "חדשני" וידידותי לסביבה, המהווה אלטרנטיבה משמעותית לבטון ופלדה.

עץ כפתרון חדשני?

עץ הוא חומר הגלם המועדף על האדריכל גרין. כשאנשים נכנסים לבניינים העשויים מעץ, תגובתם לרוב תהיה שונה מזו של כניסה למבנה העשוי פלדה ובטון. הם יחושו צורך לגעת ולהרגיש את העץ. מתי בפעם האחרונה ראיתם מישהו ממשש בחיבה עמוד בטון? יש לכך סיבה. בדומה לפתיתי שלג, לא ניתן למצוא שני עצים זהים. כל עץ נושא בחובו טביעת אצבע ייחודית של אימא טבע. טביעת אצבע זו יוצרת חיבור רגשי בין המבנה לבין הטבע. כיום הסטנדרט בבנייה מעץ מאפשר בנייה לגובה של עד ארבע קומות. גרין שואף להרבה יותר וטוען שעץ מהווה פתרון בנייה עתידי ידידותי לסביבה, לבניית גורדי שחקים בסביבה אורבנית.

עץ כפתרון לבנייה אורבנית גבוהה

מגמת האורבניזציה נמשכת ביתר עוז, ועד שנת 2040, 75% מאוכלוסיית העולם צפויה להתגורר בעיר. כמובן שמגמה זו משפיעה על הבנייה העירונית, שמתאפיינת בבנייה גבוהה. ערים שלמות בנויות מבטון ופלדה, שהם חומרי גלם מצוינים, אך יש להם חיסרון משמעותי.
הם זוללי אנרגיה ויש להם טביעת רגל פחמנית גבוהה..כ- 50% מפליטת גזי החממה בעולם מגיעה ממבנים. לשם השוואה, תחבורה פולטת פחות גזי חממה מאשר בנייה. זהו נתון מדהים ומדאיג כאחד!

גורדי שחקים מעץ, האם זהו עתיד הבנייה האורבנית?

גרין טוען שהפתרון טמון בעץ, גם למבנים אורבניים גבוהים. לעץ תכונה מיוחדת, הוא קולט CO2, ובכך מקטין את טביעת הרגל הפחמנית. גרין תכנן בניין בן 30 קומות, העשוי מעץ, באמצעות פיתוח טכנולוגי שנקרא Mass Timber Panels ומאפשר בנייה גבוהה מעץ. משתמשים בעצים צעירים יחסית כדי לבנות פנלים ענקיים, שאותם ניתן להרכיב בקלות. גרין פיתח מודל שנקרא FFTT, המאפשר להקים מבנים גבוהים מעץ בני 30 קומות, על ידי שימוש בפנלים אלו מעץ.

FFTT בפעולה, כך בונים בנין מעץ בן 20 קומות

בד בבד, עם פיתוח הטכנולוגיה לבניית גורדי שחקים מעץ, פותחו פתרונות בטיחותיים שנותנים מענה למניעת שריפה, ברמת בטיחות הזהה לזו של מבנים העשויים מבטון ופלדה. חשש נוסף שעולה מבניית גורדי שחקים אורבניים מעץ, הוא החשש מפני עליית שיעור הכחדת היערות. אך ישנן שיטות לכריתה יעילה של עצים, שאינה גורמת להכחדת יערות. בארה"ב בלבד, כל 13 דקות שיעור צמיחת עצים מאפשר בנייה של בניין בן 20 קומות מעץ.

עץ – חומר הגלם הטבעי ביותר

גרין מאמין שעץ הוא חומר הגלם המתקדם ביותר כיום והזכויות לפטנט נתונות בידי אימא טבע. ישנם עצים, המתנוססים לגובה של כ-40 קומות, ואין סיבה שבניינים מעץ לא יצמחו לגובה. כיום ישנם ניצנים של התחלת בנייה לגובה מעץ וגרין מאמין שמגמה זו רק תלך ותתחזק.

אמנם אנו בעץ ועצה עדיין לא בנינו גורדי שחקים מעץ, אך תמיד מעניין ומעורר השראה לבדוק מגמות עולמיות בבנייה מעץ.

אנו מזמינים אתכם לצפות בהרצאה, וכן נשמח לשמוע את דעתכם. האם בנייה מעץ היא פתרון מעשי לבנייה אורבנית שמתחשבת בסביבה?
https://www.ted.com/talks/michael_green_why_we_should_build_wooden_skyscrapers?language=en

0/5 (0 Reviews)

תמונות של מדוע כדאי לבנות גורדי שחקים מעץ?

כדי שלא תמתינו על הקו, השקנו עבורכם שירות שיחה חוזרת מנציג. נא מלאו את הטופס, ונציג עץ ועצה יחזור אליכם במהרה

שם מלא:
טלפון:
איזור:
מוצר:

קבלן עצים וגגות רעפים?
מקומך איתנו

מלאו את הפרטים וקבלו הצעת מחיר משתלמת וגם הצטרפו למועדון הקבלנים

שם מלא:
טלפון:
קבלן:

להצעת מחיר משתלמת
מלאו את הטופס

שדות חובה מסומנים ב - *

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
איזור:
מוצר:
סוג לקוח:
התקנה:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp