10 הדברים שלא ידעתם על איפאה

איפאה זהו עץ חזק וגבוה שיכול לצמוח עד ל- 50 מטרים, ואפילו יותר מכך. עצי האיפאה מגיעים אלינו ממדינות מרכז וצפון אמריקה וגווניהם חומים, גוון אשר נוצר בעיקר בזכות הצפיפות הגבוהה שלהם.

ישנם שני סוגים עיקריים של עצי איפאה, איפאה טבקו ואיפאה שמפיין (קומרו). שני הסוגים מאוד פופולריים ונחשבים לחומרי גלם מבוקשים ביותר בתעשיית העץ, בזכות עמידותם וחוזקם. עצי איפאה לרב משמשים לבניית דק, גדר מעץ, ריהוט ויתרונם הוא בתחזוקה הנמוכה שהם דורשים ובעמידותם הגבוהה בפני נזקי זמן ומזג אוויר. החסרונות העיקריים של עצים אלו הם משקלם, כמו גם מחירם הגבוה. בנוסף נדרשים כלים מיוחדים ועמידים ביותר כדי לעבוד איתם, וברוב המקרים, הברגים ומוצרי הפרזול יחוברו למוצרים מאיפאה באופן ידני.

האם איפאה הוא הבחירה הנכונה עבורכם?

אם אתם שוקלים אם לבחור באיפאה עבור דק, חיפוי קיר או גדר מעץ, סביר להניח שאתם מכירים את כל היתרונות של חומר גלם זה, ובעיקר: שצבעו חום מהגוני ושהוא יכול להחזיק מעמד ל-50  שנים ויותר ללא הצורך בהחלפה ועם מינימום תחזוקה. לאיפאה יש תכונות טבעיות שהופכות אותו לחזק יותר מכל המכות שבעלי דקים וגדרות מעץ חוששים מהן: חרקים, ריקבון, שריפה, נזקי זמן והשפעות מזג אוויר.

עם זאת, עצי האיפאה נחשבים למאוד נדירים בסביבתם הטבעית (על כל דונם יער יצמחו רק 7 עצים) מה גם שעצים אלו נכרתו יתר על המידה לאורך השנים, למרות המאמצים להימנע מכך. מכיוון שמדובר בחומר גלם נדיר, מעצבים ואדריכלים בעלי אג'נדה סביבתית מחפשים חלופות לאיפאה.

אם שאלתם את עצמכם אם איפאה זו הבחירה הנכונה עבורכם? כדי לעזור לכם להחליט, הנה 10 דברים שאולי לא ידעתם על סוג זה של עצים.

עצי איפאה קשים כמו מסמרים, פשוטו כמשמעו

איפאה זהו עץ צפוף במיוחד ולכן הוא פחות רגיש לאש לעומת עצים אחרים. למעשה עץ זה בעל דירוג אש זהה לפלדה ובטון! יחד עם זאת, צפיפות זו לא פעם מקשה על קבלנים ונגרים אשר מנסים לנסר או להבריג מסמרים בתוך העץ (הפתרון הוא לקדוח חורים מראש ולהשתמש בברגי פלדה). בנוסף, ניסור איפאה שוחק את הלהבים, מה שמצריך עבודה עם מיכון ייעודי. גורמים אלו מעלים את עלויות העבודה.

איפאה יקר יותר מעצים אחרים

איפאה זהו עץ נדיר אשר דורש כלי עבודה מיוחדים. העץ עצמו יקר יותר לעומת עצים אחרים, יחד עם עלויות העבודה, המחיר יזנק בצורה משמעותית.

איפאה עמיד יותר מעצים אחרים

בעץ איפאה ישנם שמנים טבעיים אשר מסייעים לשימורו לאורך השנים. יחד עם הצפיפות יוצאת הדופן של עץ זה, אתם יכולים לצפות מהחיפוי, הדק או גדר העץ שלכם להחזיק 50 שנים, מבלי שתצטרכו להחליף אותם.

לאריכות חיים נדרשת מעט תחזוקה

אם תרצו להאריך את חייו תצטרכו להקדיש לו מעט אהבה. עם טיפול בשמן, אורך חייהם של מוצרים מאיפאה יכול להגיע עד 75 שנים !.

טיפ קטן – זכרו לאטום את קצוות העץ לאחר החיתוך. כאשר הקצוות חשופים רמת הלחות יכולה להשתנות ולהתפשט ברחבי העץ. יישום סילר על הקצוות החתוכים יאט את התהליך ויסייע למניעת פיצול.

יש שוק שחור לעץ איפאה

בהתחשב בביקוש ובפופולריות של עץ זה, אין זה מפתיע לגלות כי לעיתים קרובות העץ נכרת באופן לא חוקי (כמו שקורה עם עצי יערות גשם אחרים). מעבר לכך, מחירו של עץ זה גבוה, בזכות אותו ביקוש, ולכן אנשי מקצוע מקומיים כורתים יותר ממה שהחוק מתיר. בשל השימוש הנרחב בעץ זה, הוא נמצא בסכנת הכחדה, כך שאם ימשיכו להשתמש בו ללא פיקוח, בסוף הוא יכחד מן העולם. זהו אחד הגורמים העיקריים שגורמים לאנשים מעורבים סביבתית לסרב להשתמש באיפאה.

גדר מעץ

 

כדאי לקנות איפאה רק עם אישור FSC

כאשר עצי איפאה גדלים בצורה אחראית ביערות מנוהלים ומפוקחים, לאחר שהעץ נכרת הוא יקבל חותמת אישור מטעם ה- FSC (Forest Stewardship Council). לכן אם אינכם רוצים שהעץ ייכחד חפשו את הסימון על העץ ותוכלו להיות רגועים.

אנשים מסוימים אלרגיים לעץ איפאה

האבק של האיפאה עדין מאוד ובמהלך תהליכי הבנייה השונים הוא יכול להגיע לכל מקום, כולל לעיניים, לאף ולאוזניים. למרות שתגובות אלרגיות קשות אינן שכיחות ממש, כן אפשרי שיגרם גירוי בעור, בעיניים ובדרכי הנשימה. בנוסף ייתכן שיגרמו גם כאבי ראש או תסמינים דמויי אסתמה כתוצאה מהחשיפה. אם אתם עובדים עם עץ איפאה, תמיד מומלץ ללבוש ביגוד מגן, כפפות ומסיכה.

אתם עשויים להיות מאושרים גם עם החלופה

יש הרבה חלופות לאיפאה, כאשר שימוש בעץ ממוחזר הוא התחלה חכמה. מעבר לעץ ממוחזר אפשר להשתמש בעץ טיק ברזילאי. הוא דומה מאוד לאיפאה, צבעו עשיר וחם והוא עולה פחות. בנוסף לעץ טיק ברזילאי יש תכונות עמידות דומות והוא יהיה הבחירה המושלמת אם אתם רוצים יותר עמידות בפני ריקבון. עץ טיק גם פחות צפוף מאיפאה ולכן ההתקנה שלו פשוטה יותר, העבודה עמו קלה יותר ומחירו סביר.

יש עצים קשים יותר מאיפאה

איפאה הוא עץ קשה, אך יש גם קשים ממנו. למעשה, הצצה ברשימת העצים הקשים ביותר בעולם, תוכל לעזור לכם להבין אילו סוגי עצים קשים הרבה יותר מאיפאה. בין העצים שנמצאים ברשימה: עץ שחור אפריקאי, עץ גידג' אוסטרלי ועץ קוויברצ'ו ספרדי המכונה גם כשובר גרזן ונחשב לעץ הקשה ביותר בעולם ועוד.

איפאה יישאר קריר גם תחת שמש חמה

למרות שאיפאה נוטה להתחמם כאשר יש שמש בחוץ, הוא לא שומר על החום. לכן אף פעם הוא לא יהיה חם מדי כדי ללכת עליו. אז אם שקלתם דק איפאה, זהו אחד המשתנים שכדאי לכם לקחת בחשבון. מדובר ביתרון גדול ללא ספק, במדינה חמה ושמשית כמו ישראל.

0/5 (0 Reviews)

תמונות של 10 הדברים שלא ידעתם על איפאה

כדי שלא תמתינו על הקו, השקנו עבורכם שירות שיחה חוזרת מנציג. נא מלאו את הטופס, ונציג עץ ועצה יחזור אליכם במהרה

שם מלא:
טלפון:
איזור:
מוצר:

קבלן עצים וגגות רעפים?
מקומך איתנו

מלאו את הפרטים וקבלו הצעת מחיר משתלמת וגם הצטרפו למועדון הקבלנים

שם מלא:
טלפון:
קבלן:

הודעה חשובה!

ביום שלישי 11/6 (ערב חג שבועות) יפעלו סניפי עץ ועצה עד שעה 13:00.
ביום רביעי 12/6 (חג שבועות) יהיו הסניפים סגורים.

להצעת מחיר משתלמת
מלאו את הטופס

שדות חובה מסומנים ב - *

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
איזור:
מוצר:
סוג לקוח:
התקנה:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp