פרגולות עץ למרפסת - ליהנות מהשמש ולהישאר בצל

פרגולות עץ במקום פרגולות אבן

פרגולות שימשו לא רק כסככה בחלקו החיצוני של מבנה, כפי שאנו מכירים זאת כיום, אלא גם כמבנה העומד בפני עצמו – כך נוצר אזור מוצל שאפשר היה לשבת תחתיו וליהנות מבריזה טובה ואור טבעי, מבלי לסבול מקרני שמש ישירות. פרגולות גם מאפשרות את גדילתם של צמחים מטפסים, מה שיוצר מראה מיוחד וטבעי.

כאשר הפרגולות החלו להיות נפוצות יותר ונכנסו גם לבתים פרטיים, החל השימוש בעץ במקום אבן – כך הוזלו העלויות ואפשרו לרבים לבנות פרגולות עץ מפנקות ומעוצבות.

לבחור את סוג העץ המתאים

מלבד השימוש בעץ, ישנה אפשרות לבנות פרגולה מפלסטיק. מדובר באופציה זולה יותר, אך עמידה הרבה פחות – פרגולת עץ תחזיק מעמד במשך שנים ארוכות, ותשתלב בצורה טבעית בגינה. לעומת זאת, פרגולות פלסטיק מחזיקות פחות זמן מעמד והמראה שלהן הרבה פחות טבעי.

פרגולות עץ ניתן לבנות ממגוון עצים: עץ אורן – עוזר ביצירת מראה עדין; עץ גושני – יוצר מראה כפרי; עץ דו/רב-שכבתי – יוצר מראה נקי ומהודר יותר.

החלטתם שאתם רוצים פרגולת עץ מפנקת? הנה כמה טיפים לפני שיוצאים לדרך:

  • יש לבדוק האם סוג הפרגולה ושיטת הבנייה מחייבים אישור של מהנדס. אם כן, קחו בחשבון שזה משפיע על עלות ההתקנה.
  • מומלץ לבחור עץ שעבר חיטוי בתהליך אימפרגנציה. בכך הוא יהיה מוגן ממזיקים וריקבון.
  • אם הפרגולה באה במגע קבוע עם גשם ומי ממטרות, מומלץ למרוח מעט זפת על החלקים שיירטבו. בנוסף, רצוי לקנות כיסוי נגד גשם. כך תוכלו לשבת תחת הפרגולות גם בחורף.
  • שימון ושיוף פרגולות עץ באמצעות חומרים מתאימים, כמו מוצרי Bio-Wash, ישמרו על האסתטיקה והעמידות שלהן במשך שנים רבות.
  • מומלץ מאוד לבחור בקירוי מתאים לפרגולה. חשוב לדעת שהקירוי לא פוגע בעיצוב. ישנן כמה אפשרות קירוי מומלצות: קירוי עשוי במבוק, קירוי סנטף, שימוש באלכסונים ו"סרגלים" מעץ.


רוצים ללמוד עוד על בניית פרגולות עץ? לחצו כאן