פרקט גושני

היתרון הגדול בפרקט עץ אלון או כל עץ אחר גושני הוא האפשרות לשייף וללטש את המשטח בצורה שמסירה את השכבה העליונה וחושפת שכבה טבעית ורעננה.
מידי כמה שנים מתבצע ליטוש העץ וציפוי שטח הפנים בלכה או שמן – כך נוצר מראה פרקט חדש כמו ביום שבו הונח לראשונה. לכן פרקט אלון או אחר גושני, על אף המחיר הגבוה שלו באופן יחסי, הוא השקעה לדורות.
פרקט העץ מחובר לטבע גם במובן האקולוגי. הוא מספק בידוד טוב לחום וקור, שומר על הטמפרטורה בחדר והינו למעשה מוצר ידידותי לסביבה. כתוצאה מכך, מתאפשר חיסכון בהוצאות על חימום או קירור וחיסכון בחשמל.
בנוסף, פרקט עץ הוא רך יותר ממרצפות אבן, ולכן מרכך את המכה בהליכה עליו ומשמש כבולם זעזועים טוב. זו הסיבה לכך שלעיתים קרובות נעשה בו שימוש באולמות ספורט.
 

התקנת פרקט גושני

התקנת העץ הגושני היא תהליך מורכב הדורש מיומנות ומקצועיות ולכן חשוב לפנות לבעלי מקצוע מהימנים ובעלי ניסיון.
לוחות הפרקט הגושני מונחים על גבי תשתית של לוחות עץ מסוג OSB, כך שהמשטח העליון מיושר ומפולס. על משטח זה מותקן הפרקט, באמצעות מסמור נסתר לתשתית, או באמצעות הדבקה, בהתאם לסוג העץ שנבחר ולבקשת הלקוח. אם רוצים, ניתן לצבוע את לוחות העץ לאחר ההתקנה או לפניה.
לאחר ההתקנה, רצפת פרקט גושני זקוקה לגימור מתאים על מנת לשמור עליו לאורך זמן. קיימים שני סוגי גימור: גימור לכה וגימור שמן.
מתן גימור שמן לפרקט אלון ודומיו הוא פעולה פשוטה יחסית, והוא יוצר שכבת מגן השומרת על העץ ממים. היתרון בשיטת גימור זו היא השמירה על המראה והמרקם הטבעי של העץ. חסרונו של גימור שמן הוא ההגנה הבלתי מספקת מכתמים ומלכלוך.
לגימור לכה, לעומת זאת, יש עמידות גבוהה יותר בפני כתמים ולכלוך, אך תהליך הציפוי צריך להתבצע על ידי בעל מקצוע. על אף העמידות הגבוהה יותר שמעניק גימור זה, פרקט המצופה בלכה מבריקה מאבד משהו מהמראה הטבעי של העץ.

כיצד לשמור על מראה הפרקט לאורך שנים?

חסרונו של פרקט העץ המלא נעוץ ברגישותו של החומר הטבעי לפגעים שונים. העץ רגיש למים ולחות, אך גם לפגעי מזג אוויר ולפגיעה מכנית. ולכן, כדי ליהנות לאורך זמן מהמראה האלגנטי של פרקט גושני יש לשמור עליו בקפדנות.
הניקיון מתבצע רק באמצעות חומר מתאים לניקוי פרקטים ובהתאם להנחיות, כשחשוב להיזהר מכל שפיכת מים על הפרקט. מפעם לפעם יש לשמן את הפרקט או לצפותו בלכה על מנת לשמור עליו מפני פגעים וכתמים.

מכיוון שעץ הוא חומר טבעי, היחשפותו לפגעי מזג אוויר יכולה להזיק לו. שמש ישירה המוקרנת ישירות על הרצפה יכולה לשנות את צבע הפרקט, ולכן רצוי להגן על הפרקט משמש. נעלי עקב או סוליות גומי שחור יכולים להשאיר סימנים, ולכן כדאי להימנע מהם על הפרקט.

עיצוב פרקט גושני

מבחר העצים הגדול שניתן לבחור ממנו מספק לכל לקוח להתאים את העיצוב לטעמו האישי. העיצובים השונים מאפשרים לבחור בסגנון מודרני או בסגנון כפרי, בגוונים טבעיים של עץ או בצבעים, ובגימור מבריק או מט.
העצים הפופולאריים לפרקט גושני הם העצים הקשים יותר והעמידים כמו אלון, דוגלס פייר, מהגוני, ואחרים. ניתן להזמין אותם בגוון מעושן למראה אותנטי וכפרי, או מצופי לכה למראה אלגנטי יותר. מגוון האפשרויות הוא רחב במיוחד, ומבטיח שביעות רצון ויצירת התאמה מושלמת לשאר העיצוב בחלל.
לא מפליא, אם כן, שמסורת הנחת רצפות עץ מלא השתמרה במשך מאות שנים, מבתי האצילים בורסאי שבצרפת, ועד לימינו אנו ברחבי העולם כולו. ובדרך זו, כל אחד יכול להרגיש כמו אציל, כשהוא פוסע ברכות על רצפת העץ שבביתו.

דגמי פרקט

מעושן מוברש עמוק

מעושן מוברש עמוק

מעושן דיסטרס לכה

מעושן דיסטרס לכה

מעושן שמן

מעושן שמן

מעושן אפור

מעושן אפור

מעושן לכה

מעושן לכה

מבוקע לייט סמוק

מבוקע לייט סמוק

מעושן בטקסטורה

מעושן בטקסטורה

מוברש מולבן לכה

מוברש מולבן לכה

דיפ סמוק

דיפ סמוק

לייט סמוק

לייט סמוק

קלאסי שמן טבעי

קלאסי שמן טבעי

מבוקע מולבן שמן 26 ס

מבוקע מולבן שמן 26 ס"מ

מעושן מבוקע לייט שמן 26 ס

מעושן מבוקע לייט שמן 26 ס"מ

מעושן מבוקע שמן 26 ס

מעושן מבוקע שמן 26 ס"מ

סוגי עיבודים לעץ

צבעים אטומים לעץ