משרביה לבית כאלמנט סבכה לגדרות

יעילותה של המשרבייה כמחיצה דקורטיבית

המילה משרבייה לקוחה מערבית ופירושה "סבכה", דהינו – מבנה גיאומטרי דמוי רשת כאשר הקווים והפתחים בו ערוכים בתצורה נאה, לעיתים קרובות שולטת בעיצוב הפתחים ומיקומם חוקיות מתמטית מורכבת.
משרביות משמשות מזה מאות בשנים באדריכלות המזרחית כאלמנט החוצץ בין חללים בתוך מבנים כמו גם בין פנים המבנה לחוץ ובין מרחבים שונים בגן. יעילות רבה לצד אסטטיקה מופלאה אחראים לכך שהשימוש במשרביות נדד מן המזרח גם אל המערב עד כי כיום ניתן למצוא אותם בבתים ובחצרות במדינות רבות ברחבי העולם כשהן משמשות תפקיד פרקטי כזה או אחר ותורמות לעיצוב בשלל סגנונות.
בישראל בשנים האחרונות זוכות משרביות לתקופת עדנה, מעצבים ואדריכלים רבים בוחרים לשלב אותן בדרכים שונות, כמחיצות דקורטיביות, מעקות, מסגרות, פתרונות הצללה בפרגולות, חיפויי קיר, ואפילו כאלמנטים דקורטיביים גרידא.

משרביה – הסוגים השונים

כאמור למשרביות שימושים אפשריים רבים, לכן אין פלא שישנם שלל סוגים של משרביות, כאלה העשויות מחומרי גלם שונים, בטווח מידות רחב ובעיצובים מגוונים.
חומר הגלם הנפוץ ביותר ממנו עשויות משרביות בארץ הוא עץ אולם ישנן גם משרביות מאבן, מחומרים פלסטיים ומחומרים סינטטיים (דמויי עץ ואחרים).
ניתן למצוא משרביה המיועדת לשימוש בתוך הבית וכאלה שנועדו לשמש בחוץ, כשהן חשופות לפגעי מזג האוויר. ישנם שלל גדלים, דוגמאות וצבעים כך שאין קושי למצוא מחיצה אשר תתאים בדיוק לצרכיכם, בין אם נועד לה תפקיד פרקטי ובין אם השימוש בה נעשה לצרכי עיצוב בלבד.

יתרונותיה של משרבייה לעומת פתרונות חציצה חלופיים

מלבד היותה נאה מאוד משרבייה מציעה יתרונות מעשיים רבים. היא יכולה להעניק פרטיות מספקת מבלי לפגוע בתחושת המרחב, היא מאפשרת תנועה של אוויר, מעניקה הצללה במידה רצויה ועוד.
מחיצה איכותית היא עמידה מאוד ושומרת על מראה נאה לאורך שנים רבות. אלמנט הסבכה מעץ ניתן לחידוש בליטוש וצביעה. לאור יתרונותיה הרבים, כאשר יש צורך בפתרון חציצה אין ספק שמשרבייה היא אפשרות שכדאי להביא בחשבון.

תרומתה של מחיצה דקורטיבית לעיצוב פנים הבית

כאמור, משרביות משמשות גם בתוך הבית וגם בחוץ. ככל שהדבר נוגע לעיצוב פנים משרביה יכולה לתרום להשגת המראה והאווירה המבוקשים בדרכים שונות, בין אם תוך שהיא מספקת מענה לצורך פרקטי ובין אם בוחרים בה משיקולים אסטטיים בלבד. בכל מקום בו מבקשים ליצור חיץ קל בין חללים שונים בבית, למשל סביב פינת עבודה השוכנת בתוך חדר שינה או פינת אוכל הסמוכה למטבח, מחיצה דקורטיבית היא פתרון טוב, ניתן להתקין אותה כך שתהיה קבועה במקומה או באופן הדומה לפרגוד אותו ניתן לקפל.
כאלמנט דקורטיבי משרביה יכולה לשמש לחיפוי קיר, כתמונה, כמסגרת סביב אלמנט מסוים (כגון חלון, קיר נמוך או מעקה).
שילוב גופי תאורה עם שימוש במשרביות מאפשר יצירת מראה דרמטי ייחודי בשעות החשיכה עת האור שמפיצים גופי התאורה מוצא דרכו בין פתחי הסבכה ויוצר משחקי אור צללים, צבעים ודוגמאות.
שורשיה המזרחיים של המשרבייה עדיין ניכרים ברבים מן הדגמים אולם ישנן דוגמאות שאיבדו לחלוטין את המראה האוריינטאלי. יוצא איפה שאין כל הגבלה על אופי החללים והמרחבים בהם היא עשויה להתאים, כמחיצה דקורטיבית, כפרגוד, כחיפוי קיר, כמעקה, כמסגרת או בכל דרך אחרת, פרקטית ודקורטיבית כאחד.

מגוון השימושים במשרביות הולך וגדל

ככל שהיקף השימוש במשרביות גדל כך מתווספות דרכים שונות לשימוש בהן. שימושים מקוריים לדוגמא הם שילובן בדלתות של ארונות כך שתכולת הארון נותרת מוסתרת ומוצלת אך בה בעת חלל הארון מאוורר היטב. שימוש יצירתי נוסף הוא על פתחי אוורור, במקום הסבכות הרגילות שנהוג להתקין על פתחים כאלה.
משרביות משמשות גם כפתרון הצללה בפרגולות תוך שהן מקנות מראה ייחודי לעומת הפתרונות המוכרים (במבוקים וסרגלי עץ). ניתן לשלב משרבייה כחלק מן הקירוי בפרגולה וכך להשיג תרומה לעיצוב ללא תוספת משמעותית לעלות הקמת הפרגולה.
משרבייה היא פתרון יוקרתי, אסתטי ופונקציונאלי המעניק מראה ייחודי בתוך הבית או מחוץ לו. חשוב מאוד להיוועץ עם אנשי מקצוע להם ניסיון מוכח במכירה והתקנה של משרביות ומחיצות דקורטיביות אחרות. עבור משרבייה המותקנת בחוץ יש לדרוש אחריות יצרן לעשר שנים לפחות, כך תדעו שאכן מדובר במוצר איכותי.

0/5 (0 Reviews)

כדי שלא תמתינו על הקו, השקנו עבורכם שירות שיחה חוזרת מנציג. נא מלאו את הטופס, ונציג עץ ועצה יחזור אליכם במהרה

שם מלא:
טלפון:
איזור:
מוצר:

קבלן עצים וגגות רעפים?
מקומך איתנו

מלאו את הפרטים וקבלו הצעת מחיר משתלמת וגם הצטרפו למועדון הקבלנים

שם מלא:
טלפון:
קבלן:

להצעת מחיר משתלמת
מלאו את הטופס

שדות חובה מסומנים ב - *

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
איזור:
מוצר:
סוג לקוח:
התקנה:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp