המדריך לתכנון גג רעפים גלוי

5 סיבות לבניית גג עץ ורעפים

המדריך לתכנון גג רעפים גלוי

גג רעפים גלוי משמעו גג רעפים אשר שלד העץ שלו חשוף כלפי פנים הבית ובעצם משתלב בעיצוב הכללי של חלל פנים הבית. אפשר לאמור, כי זהו למעשה הרהיט הראשון שאנו מכניסים הביתה.
מה הם אם כן השלבים בתכנון ובניית מפרט לגג מסוג זה?

בחירת הסגנון הכללי

מה הסגנון העיצובי שאנו שואפים לו בגג? מודרני? כפרי? כפרי עם נגיעה עכשווית? לשאלה זו השלכות מהותיות בבחירת סוג הרעפים, סוג העץ, אופן העיבוד של העץ והצבעים בהם נבחר. לאחר שהחלטנו על הקו הכללי לבניית גג הרעפים אפשר להמשיך.

החלטה על חתכי העץ

חתך העץ המרכזי שנבחר הוא של קורות החלוקה הדומיננטיות במראה הגג. הפרופיל יכול להיות מלבני או ריבועי. נהוג לשמור על פרופורציות אלו גם בקורות הראשיות (רכסים , שברים ופינות). ההחלטה על החתך היא קודם כל אדריכלית ועיצובית, אך היא חייבת כמובן את אישורו של מהנדס המבנה שאכן חתכי העץ שבחרנו יעמדו בעומסי הבניין. מומלץ לשלב כבר בשלב התכנון הראשוני יועץ גגות או גגן כדי לוודא שהכיוון האדריכלי-הנדסי בו בחרנו פוגש את הפרקטיקה. לעתים התאמות קלות בשלב התכנון הראשוני יכולות לחסוך כסף ועגמת נפש בהמשך.

סוג העץ

עץ גושני מתאפיין במראה כפרי ואותנטי בסגנון פרובנס וטוסקנה וקיים במספר סוגי עצים (גושני לבן צרפתי, דוגלס פייר, המלוק) שלכל אחד מהם מראה ומאפיינים משלו. עץ שכבתי מודבק הנו בעל מראה נקי ואלגנטי יותר. מגוון האפשרויות רחב ואין טוב ממראה עיניים. בקרו באולמות התצוגה, בקשו המלצה על גגן מתאים ממועדון הקבלנים המורשים שלנו, בחנו את ספר העבודות שלהם ואפילו בקרו באתרים. פעמים רבות, החלטות שהתקבלו על סמך תכניות והדמיות בלבד , משתנות לאחר המפגש האמיתי עם החומר.

עיבוד העץ

מעבר להקצעה (יישור פני העץ) ניתן גם לבצע הברשה. תהליך ההברשה (ראה קישור) מדגיש את הטקסטורה הטבעית של העץ. בעץ גושני ההברשה תעניק ממד נוסף למראה הכפרי של הקורות, ואילו לקורות עץ שכבתי מודבק, הברשה תעניק מגע כפרי.

צבע

המגוון בתחום הצבע הוא אינסופי כמעט, אבל ניתן לחלקו למספר סוגים עיקריים.שמן טבעי – ידגיש ויחמיא לטקסטורה והגוון הטבעיים של העץ וישתלב היטב בעצים גושניים , צבע אטום יעניק מראה עדכני ומודרני עמיד לאורך שנים, צבע חצי אטום יראה טבעי יותר ויאפשר מנעד רחב יותר של גוונים. לסוג הצבע והגוון שנבחר יהיה משקל משמעותי בעיצוב הפנים של הבית, ובמקרה של ארגז רוח כפרי , בו קורות העץ בולטות גם מעבר לקיר החיצוני , תהיה השפעה ניכרת גם על עיצוב החוץ. אין להקל ראש בבחירת הצבע, אולם ניתן להחליט באופן סופי רק ממש בסמוך לביצוע הגג כאשר פלטת חומרי הגמר של כלל הגג תהיה מגובשת יותר. אין הכרח לעכב את שלב התכנון, בניית המפרט והמכרז עקב כך. ניתן גם לקבל מספר דוגמיות לבדיקה ויישום בשטח או על פיסת עץ.

ציפוי

ציפויי עץ קיימים במגוון דגמים וצורות, לכל אחד מהם נגיעה עיצובית שונה. ציפויי נוטפדר הקיימים עשרות שנים הנם בעלי מראה קלאסי, ציפוי גלריה יעניק מראה נקי ועכשווי יותר, ושימוש בגלריה מיובשת ישמור על מראה מהודק ואלגנטי לאורך שנים. בנוסף כמובן, אפשר לוותר על מראה העץ ולבחור בכיוון של גמר גבס או טיח.

בידוד

בידוד ואיטום גג רעפים הוא מרכיב שאין להמעיט בחשיבותו. קודם כל , כל אשר נחסוך בבידוד נשלם במיזוג, שנית, הנוחות האקלימית במבנה היא מרכיב מרכזי באיכות החיים בבית. כשאנו מדברים על בידוד, אנו מדברים למעשה על מערכת שלמה ולא רק על חומר הבידוד עצמו (שהוא כמובן חשוב מאוד). מערכת הבידוד כוללת ביצוע נכון של שכבות הגג, פרטי האיטום והאוורור שלו והרעפים. פינוי האוויר החם הכלוא מתחת לרעפים הוא חשוב לא פחות מחומרי הבידוד, בדקו האם פרט של רכס נושם (רול פיקס – ראה קישור) אפשרי בגג שלכם, במידה וכן מומלץ ברב המקרים לבצעו. התייעצו עם יועץ גגות או גגן מנוסה כבר בשלב התכנון הראשוני. במחלקת התכנון של עץ ועצה, תוכלו למצוא גם פרטי בניין מסודרים לשילוב בתכנון והמפרט שלכם. חשוב להבין כי גג מבודד היטב , אין משמעו בהכרח גג יקר יותר , הדגש הוא על סדר שכבות ותכנון נכון.

רעפים

תחום הרעפים התפתח מאוד בשנים האחרונות. הקדישו לכך מחשבה ותשומת לב ותגלו שמגוון האיכויות, הדגמים והגוונים הוא רחב משחשבתם. בבואנו לבחור רעפים נחזור להתחלה: מהו סגנון הגג שנכון לנו? כפרי? מודרני? או אולי כפרי עם נגיעה מודרנית? לכל אחת מהתשובות סל מוצרים שמתאים לה. לאחר מכן, ישנה חלוקת משנה נוספת לרעפים שטוחים בעלי פרופיל נמוך ורעפים פורטוגזים בעלי פרופיל גבוה, גם בתוכם יש סוגים, דגמים וגוונים שונים. השלימו את חליפת הגג שלכם עם בחירה באביזרים משלימים המתאימים לצרכי הגג שלכם: רעפי אוורור, ארובה, רעפי צד, קדקודים וכיו"ב.

פרטים ואלמנטים מיוחדים

תכנון וביצוע גגות מאפשר היום מגוון אפשרויות רחב מבעבר. ניתן לבצע מפתחים גדולים יותר בין הקורות, ציפוי תחתון וקורות נסתרות, תקרות דמה (קומופלאג') או גגות בסגנון טימבר פריים מסורתי ועוד. אתם מוזמנים לשבת, על כוס קפה, עם אחד מהיועצים והמתכננים של עץ ועצה, ולבנות, יחד, את הגג המתאים ביותר עבורכם.

0/5 (0 Reviews)

תמונות של המדריך לתכנון גג רעפים גלוי

כדי שלא תמתינו על הקו, השקנו עבורכם שירות שיחה חוזרת מנציג. נא מלאו את הטופס, ונציג עץ ועצה יחזור אליכם במהרה

שם מלא:
טלפון:
איזור:
מוצר:

קבלן עצים וגגות רעפים?
מקומך איתנו

מלאו את הפרטים וקבלו הצעת מחיר משתלמת וגם הצטרפו למועדון הקבלנים

שם מלא:
טלפון:
קבלן:

להצעת מחיר משתלמת
מלאו את הטופס

שדות חובה מסומנים ב - *

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
איזור:
מוצר:
סוג לקוח:
התקנה:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp